Rýchly výlet do Švajčiarska

alebo

Ako sme získali ikonku za megaevent

26. - 30. máj 2011

Časť štvrtá

Kantóny Zug a Schwyz

Pri zafarbovaní kešerských máp záleží nielen na štáte, za ktorý môžete získať odznak a body, ale aj na kantónoch, provinciách, krajoch či okresoch. Preto sa v prípade dosahu hraníc celkom nepochopiteľne zberáme odloviť keše, ktoré nemáme po ruke, ale sú uložené za hranicou ďalších kantónov/ provincií/ krajov/ okresov (nevhodné prečiarknite). Preto sme sinavečer po návšteve mesta naplánovali krátky, ale zato úderný výjazd priľahlými kantónmi. Opísaný okruh prechádzal hranicami, ktoré sú vo Švajčiarsku prekvapivo tvorené hrebeňmi Álp a tak nám v ceste ležali tri horské prémie - alpské sedlá.

Ratenpass Ratenpass Kreuz Údolie v kantóne Zug Kantón Schwyz

Prvou horskou prémiou vo výške 1077 m.n.m. bolo sedlo Ratenpass, ktorým sme prešli z kantónu Schwyz do kantónu Zug a rovno aj späť. Zug aj Schwyz sú stredošvajčiarske kantóny na pomedzí Predálp a Švajčiarskej plošiny. Zug je tretí najmenší kantón, podľa iných štatistík najmenší, má len jedenásť obcí, ale zato jeden z najbohatších. Je to najmenšími daňami vo Švajčiarsku, takže tu v obrovských mestách (majú len tri, najväčšie má 26 000 obyvateľov (veľkosť Pezinku), najmenšie 11 000) sídli plno veľkých firiem. Napríklad Nestlé. Ešte ma zaujalo pri browsovaní po Wikipédii, že tretia najväčšia národnosť tu žijúca sú Srbi a ak by sa spojili všetky juhoslávske krajiny, tak by boli aj druhá najväčšia národnosť. Je to síce len necelých 5%, ale aj tak je to zaujímavé. Slováci s Čechmi sa v tabuľkách nevyskytovali ;-).

Zábavný park Jazero Lauerzersee

Peknou scenériou sme prekľučkovali z úbočia Mostelbergu do hlbín údolia Schwyz do mesta Schwyz, ktoré je hlavným mestom ďalšieho kantónu zvaného Schwyz. Schwyz patrí k trom zakladajúcim kantónom a ako najdôležitejší z nich dal novovznikajúcej konfederácii meno a aj erb. Mesto Schwyz leží vo výške 516 m.n.m. V roku 1850 v ňom žilo 26 cudzincov, dnes ich je 2046, aj pomer židov a moslimov je zaujímavý - 5:502. Malé mesto je sídlom najznámejšieho výrobcu švajčiarskych pôvodne armádnych nožov Vikcroinox, ktoré tu robia už od roku 1884. Keby ste nevedeli podľa názvu, ide o tie fajn šmidlátka s červenou rúčkou a s bielym krížikom v červenom štvorci, minulý týždeň som darovala Mišovi cvikátko od rovnakého výrobcu a už dvakrát prišiel bez nechtov a skrvavený.

Mesto Schwyz Suworowbrücke Údolie Muotatal Vordere Brücke in Ried

Drevené mosty sú zaujímavý úkaz, stačí sa opýtať takého Clinta Eastwooda zamladi, keď bol fotografovať tie Madisonské. Na našej prechádzke švajčiarskymi horami sme sa boli pozrieť na niekoľko z nich. Suworowbrücke nesie meno hrdinského generála, ktorý cez Muotatalské údolie išiel domov zo služobnej cesty v Taliansku, kde zlikvidoval všetky Napoleonovi naklonené štátiky tak, že pobil okolité francúzske armády. Viedol 60 bitiev, z ktorých ani jednu neprehral. Kam sa neho hrabe Napoleon, ktorý práve v tom čase dovolenkoval v Egypte. Počas postupu mu Francúzi zákeráci vyhodili most za chrbtom do vzduchu, preto si musel zvoliť horšiu cestu cez horské sedlo v zime. Ani sme nevedeli ako a išli sme presne v jeho stopách.

Pragelpass

Priesmyk medzi Muotatalom v kantóne Schwyz a Klöntalom v kantóne Glarus leží vo výške 1548 metrov nad morom (kdeže je tu more?) a vystúpali sme ku nemu úzkymi serpentínami so sklonom 18% po ceste dlhej 45 kilákov (zo Schwyzu do Glarusu), ktorá bola dostavaná švajčiarskou armádou až v 74 roku. Tu je názorné videjko by GSPackMule na UTrúbe. Bolo tu aj niekoľko projektov na postavenie úzkokoľajky, ktoré sa nezrealizovali, dokoncatu premávaj aj 14 miestny kleinebus Pregelbus, ale zrušili ho, lebo vyrobil dlh 80 tisíc frankov.

Haus zum höhlen Eingang Druesberg und Forstberg Údolie Muotatal

Na konci údolia, ktoré sme si podľa mapy vybrali ako prejazdné do ďalšieho kantónu (väčšieho údolia a domov do našej Hütte), bola krčma, vstup do jaskyne Hölloch, druhej najdlhšej na svete (196 km podzemných chodieb a priestorov) a zákaz vjazdu s nejakými podivnými popismi. Vyzeralo to, že cesta ďalej je neprejazdná, takže sme si išli zase vypočuť tú podivnú miestnu nemčinu. Chlapi na konci dediny Stalden zareagovali presne tak, ako by ste očakávali od chlapov na konci doliny v Ľubietke: "Á, kľudne choďte, nejako to prejdete, takto navečer tam už aj tak policajti nebudú..." Keby sme sa zdráhali, znamenalo by to vrátiť sa celým tým dlžizným údolím a to už sa začínalo stmievať, pričom najbližší priesmyk Pragelpass sme mali na dosah ruky za tou nepríjemnou značkou.

Nördliche Muotataler Alpen

Podľa Stankom vyznávanej filozofie "Sleduj domácich, tí sa tu vyznajú" sme im bez ďalšieho presviedčania uverili. Na západe za našimi chrbtami nad údolím Muotatalu (ktoré Marek vyhlásil za totálnu rovinu) pomaly zapadalo slnko a vyrábalo vysokofotogenické pohľady. Vrcholce alpských hôr boli ponorené v dramatických oblakoch a hlboko pod nimi pod šikmými lúčmi slnka žiarilo údolie. Pohľady na okolitú scenériu boli také strhujúce, že sme museli často robiť fotosejšny a kým sme sa dostali do sedla, slnko zapadlo, mraky sa stiahli nižšie a ešte viac sa zamračili.

Vodopád Pragelpass Pragel Kapelle

V sedle sme si pozreli kamennú kaplnku Pragel Kapelle, ktorá bola na naše prekvapenie postavená pomerne nedávno, v roku, v ktorom sme sa so Stankom obaja narodili, čiže číra mladucha (a vykopali spod nej kešku). Motorová doprava cez priesmyk je cez víkend zakázaná, my sme šli nahor v nedeľu celkom večer, to už sa dá považovať za skorý pondelok. Či? To boli tie divné vysvetlivky pod zákazom vjazdu - wochenenddurchgangsverkehr, ty koki, kto mározumieť takej zlúčenine, navyše modifikovanej v Schwiizertüütsch (resp. Schwyzerdüütsch) potažmo (nedajme sa zahanbiť) švajčiarčine? Navyše keď aj Schriftdeutsch (Hochdeutsch) používajú Švajčiari medzi sebou len po predchádzajúcej vzájomnej dohode a ani v nej neexistuje záväzná jednotná forma. Veľmi pekný popis (nielen pre znalcov nemčiny odporúčam) švajčiarskej nemčiny a jej nuáns (Stanko sa tu na tom skvele baví) je na českej Wiki.

Published 10.2.2014
Súvisiace články
Od Dunaja k Zürichu
Tram Museum a Appenzell
Geofarm Schweiz Megaevent
Kantóny Zug a Schwyz
Ennetbühl und unsere Hütte
© 2013 schevka | All rights reserved | Visitors: