Kešerský slovník

vysvetlivky skratiek a pojmov

Tiež sme spočiatku nevedeli, čo tie neznáme skratky a slovíčka znamenajú a niektoré nevieme dodnes.
Možno je to len naša nevedomosť, ale zoznam s vysvetlivkami hojne používaných skratiek sme zatiaľ nikde nenašli.
Oprava, našla som - po troch rokoch. Berte a vychutnávajte.

cache
cache
Cache alebo geocache, po našom keš alebo keška. Pod týmto označením sa rozumie fyzická alebo virtuálna schránka hry geocaching, skrytá na súradniciach, zverejnených alebo utajených, ktoré je treba nejakým spôsobom zistiť. Pravidlá hry Geocaching sú popísané na domovskej, celosvetovej stránke www.geocaching.com a detaily jednotlivých krajín na národných stránkach, slovenské na www.geocaching.sk. Okrem listingov na slovenskej aj svetovej stránke nájdete diskusie, logy a fotografie, popis typov kešiek, pravidlá, povolené a nepovolené tradovacie predmety a tak.
listing
listing
Popis kešky, uverejnený na www.geocaching.com. Zakladanie kešiek má stanovené rámcové pravidlá, ktoré treba dodržiavať. Ich porušenie môže viesť v najhoršom prípade až ku archivácii kešky. Aby bola keška dostupná aj pre zahraničných kešerov, je vhodné preložiť listing aj do angličtiny. O zverejnenie listingu na www.geocaching.com a dodržiavanie pravidiel sa stará reviewer. Jednoduchého sprievodcu, ktorým odporúčam začať, navyše v zrozumiteľnej reči nájdete tu.
disabled
disabled
Autor alebo reviewer môže skrýšu dočasne disablovať, čo znamená, že pokiaľ je dočasne nedostupná, nemá sa hľadať. Väčšinou sa tak stane, keď má skrýša nejaký problém, napríklad treba vymeniť logbook, navlhla a treba ju usušiť, alebo v najhoršom prípade zmizla a treba ju kompletne obnoviť.
archived
archived
Archivovaná keška je zrušená definitívne, nemá zmysel ju hľadať, lebo aj keď schránka v niektorých prípadoch zostane na mieste, nález už nie je možné na stránke www.geocaching.com zalogovať.
logbook
logbook
Kniha zápisov spolu s popisom "čo tu robí táto schránka" a písadlom sú tri veci, ktoré musí geocachingová schránka obsahovať. Logbook sa dá kúpiť na http://geocoinshop.cz/, ale jednoduchšie je vyrobiť si ho. Ide o čistý blok alebo zopnuté papiere s názvom cache, prípadne ownera a finálnymi súradnicami. Popis pravidiel, ktorý je v schránke najmä pre muklov (áno, originál muggle pochádza z Harryho Pottera a znamená to jednoducho nezavätených, nekešerov), ktorí nájdu poklad náhodou, je možno stiahnuť z webu. Skúsenosti sa najlepšie zbierajú pri nachádzaní kešiek a preto je vhodné pred založením prvej vlastnej aspoň niekoľko cudzích nájsť, jeden sa tým vyhne začiatočníckym chybám a tak.
log
log
Zápis ku listingu cache, travelbuga alebo geocoinu. Pri logovaní je nutné vybrať typ zápisu, ktorý je označený aj príslušným smajlíkom. Typ zápisu môže byť Found it, DNF, Note. Vyberač pre typ logu na stránke má ešte ďalšie možnosti, rôzne pri evente, skrýšach určitého typu a travelbugoch.
FTF First to find. Najžiadanejší bod v tejto hre, bezvýznamný, ale významne pozdvihujúci ego. Znamená, že ste prví objavili skrýšu po jej založení a zverejnení listingu na www.geocaching.com a prví máte tú česť logovať. Pre čestné druhé a tretie miesto sa občas používajú skratky STF (Second To Find - druhý nálezca cache) a TTF (Third To Find - tretí nálezca cache).
dnf
DNF
Do not found znamená, že hľadač kešku nenašiel. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, nie je to nič neobvyklé a niekedy je ťažké nájsť aj tradičnú kešku s obtiažnosťou 1/1 na presne určených súradniciach. Prečo? Z rôznych dôvodov. Satelity sú v zlom postavení, stromy sú príliš husté, nasnežilo, je príliš teplo, zima, strmo, mokro, svetlo, tma, vybili sa vám baterky v GPSku... dôvodov sú stovky. Aj objektívnych.
reviewer
reviewer
Chlapík (respektíve madam), ktorý má na starosti zverejnenie listingu na www.geocaching.com a kontrolu dodržiavania pravidiel. Na Slovensku je to Geolens Reviewer. Geolens preto, lebo vyrába vlastné geošošovky (lens=šošovka) na tradovanie. Od 13.10.2010 sme boli poctení druhým reviewerom Vršom. Ak máte nejaké pochybnosti alebo potrebujete radu, použite fórum na www.geocaching.sk alebo na www.geocaching.com. Vždy sa nájde niekto, kto vie odpoveď.
owner
owner
Vlastník cache, travelbuga alebo geocoinu. Owner je povinný starať sa o svoje kešky, takže je vhodné ich zakladať v rozumnej a údržby schopnej vzdialenosti.
trading
trading
Výmena (tradovanie) predmetov v schránke. Nemusíte si nič zobrať, ani nič vložiť, ale ak si niečo vezmete, slušný mrav velí niečo vložiť, hlavne preto, aby nakoniec nezostala schránka prázdna. Z našich skúseností vyplýva, že vždy viac vkladáme, ako vyberáme a tak nakupujeme rôzne drobnosti a s obľubou chodíme loviť do Dráčika.
TFTC TFTC znamená Thanks For This Cache. My na Slovensku sa po slovensky snažíme presadiť skratku ĎZK - Ďakujeme za cache.
TNLN Znamená Took Nothing, Left Nothing - nič som nevzal a nič nevložil, v cache neprebehla žiadna výmena, častejšie sa používa No trade.

TB
Travelbuga poznáte po pliešku s číslom a poznámkou o tradovaní na www.geocaching.com, ktorý je na ňom pripevnený. Travelbugom, čiže chrobákom cestovateľom môže byť čokoľvek, čo sa ownerovi páči. Pliešky treba zakúpiť na českej kešerskej stránke http://geocoinshop.cz/ a travelbuga musíte zaregistrovať na www.geocaching.com. Registrácia je možná len s číslom a heslom z plieška a obnáša len vyplnenie zopár údajov o travelbugovi.

GC
Geocoin, po našom geominca. Funguje rovnako ako travelbug, ale nemá pliešky, pretože registračné číslo má vyrazené priamo na sebe. Aby sa dal jej nález zalogovať, musí byť zaregistrovaná na www.geocaching.com.
event
event
cito
Stretnutie geocacherov. Môže byť náhodné, najčastejšie sa dejú mikroeventy pri skrýši, alebo plánované a vtedy owner zakladá listing s popisom rovnako ako pri klasickej fyzickej skrýši. Zvláštnym typom eventu je CITO, vlastne taká brigáda socialistickej práce, kde sa väčšinou upratuje nejaký prírodný kút a odstraňuje sa odpad. CITO znamená Cache In Trash Out, po slovensky vraz tam kešku a vyhoď bordel. Je to príležitosť predviesť nielen svoje travelbugy, ale aj priložiť ruku k dielu a dokázať, prečo sme na svoju príslušnosť ku geocachingu hrdí.
Súvisiace články
© 2011 schevka | All rights reserved | Visitors: